کنکور هنر > کارشناسی هنر > دفترچه راهنمای آزمون
ژوئيه 24, 2019
دفترچه راهنمای ازمون کنکورهنر

                                   دفترچه راهنمای آزمون کارشناسی - رشته هنر                                          

الان که این سطرها را می خوانید شاید منتظر باشید که ما شروع کنیم به تعریف از خودمان و آزمون هایمان اما می خواهیم با طرح یک سوال ،نگاهتان را به خودتان بازگردانیم

 چرا آمده اید که آزمون بدهید ؟

 

لطفا پیش از خواندن ادامه مقاله ،چشمانتان را ببندید و چند دقیقه فکر کنید.بعد بقیه متن را بخوانید تا ببینید اهدافتان چقدر با اهداف ما مشترک است.اگر بعد از این شناخت اولیه ،تفاوت هایمان خیلی شدید باشد ، در طول راه همراهان خوبی برای هم نخواهیم بود.در صورتیکه هدف شما انتخاب راهنمایی جهت همراهی و کمک به رسیدن به مقصد یعنی قبولی و موفقیت در کنکور باشد. مطمئن باشید همراه شدن با ما بسیار برایتان مفید خواهد بود

 

 

   

حضور در آزمون ها و هماهنگ شدن با آن ها باعث میشود مطالعه ام منظم و حساب شده باشد . بدون آزمون ممکن است متوجه کندی احتمالی حرکت و مطالعه خود نشوم .

 * [ به (( ممکن است )) توجه ویژه بفرمایید . یعنی این اتفاق در مورد بعضی داوطلبان رخ می دهد ، امابعضی از داوطلبان عادت به مطالعه منظم دارند پس ممکن است این ویژگی آزمون برای آن ها خیلی هم مهم نباشد ! ]

می خواهم مطالعه ام برنامه ریزی شده و منظم باشد

وقتی درسی را می خوانم ، حتی وقتی خوب میخوانم ، باز هم هنگام پاسخگویی به بعضی نمونه سوالات کنکور درابتدا دچار مشکل می شوم . فکر می کنم آشنایی با الگوهای طرح سئوال ، روی نحوه مطالعه ام تاثیر بگذارد و مطالعات بعدی یا دوره مطالب قبلی راموثر تر کند . مثلا باشرکت در آزمون متوجه میشوم که در درس ریاضی هیچ گاه سال تولد دانشمندان مورد سوال قرار نمیگیرد !                                                

 * [ ببخشید که مثال عجیبی زدیم ، لازم بود ، چون دیده ایم که بعضی از شما هنگام مطالعه درسی مثل ریاضی ، زیر اعداد مربوط به سال ها هم خط می کشید .!] 

  میخواهم با نحوه طرح سوال و الگوهای ممکن برای طرح سوال آشنا شوم

وقتی در آزمون شرکت می کنم، با توجه به رتبه ای {البته بهتر است بگوییم /ترازی / }که کسب می کنم به وضعیت بالفعل {نه بالقوه}خود پی می برم (فرق بالفعل و بالقوه را می دانید ؟ ) می دانم که در جامعه به ازای توانایی های بالقوه آدم، آدامس هم نمی دهند ! این که من کجا /می توانم/ باشم یا کجا /می توانستم/ باشم مهم نیست .مهم این است که الان کجا هستم.

*{ درک این جایگاه بالفعل می تواند آثار مثبت یا منفی داشته باشد : (هرکدام را که خواستید انتخاب کنید! )

الف) برای آن هایی که از رتبه شان {ترازشان } در آزمون ها ناراضی هستند (اکثریت داوطلبان)و به نظر خودشان رتبه ی {تراز} خوبی کسب نکرده اند ، اطلاع از این وضعیت می تواند بسته به روحیات داوطلب اثرات سازنده یا برعکس آن ! داشته باشد.

اگر داوطلب دارای روحیه ای واقع بین ، اعتماد به نفس کافی و نگاه مثبت به زندگی باشد، اطلاع از جایگاهش در بین سایرین می تواند انگیزه ی تلاش و تحرک بیش تر اورا فراهم  سازد و سبب پیشرفت او شود. اگر داوطلب دارای روحیه ای ضعیف و منفی باف و نگاهی نا امید به زندگی باشد ، این رتبه می تواند باعث تضعیف اراده و سستی او در ادامه ی مسیر گردد.

حالا شما ترجیح می دهید از کدام گروه باشید ؟! اگر فکر می کنید از گروه دوم هستید ،شاید ما نتوانیم دوستان خوبی برای شما باشیم چون ورود به صحنه ی کارزار ، روحیه ای قوی ، با نشاط و با نگاه مثبت (و در عین حال واقع بین) می طلبد و خمودگی و ناامیدی در این میان جایی ندارد.

ب) برای آن هایی که رتبه ی {تراز } مورد نظرشان را می آورند با اطلاع از این وضعیت می تواند دو نوع اثر داشته باشد :

اگر داوطلب به رتبه ی خود مغرور شود، نیاز به درس خواندن به صورت کاذب در او کاهش می یابد و به مرور دچار افت در میزان درس خواندن و نزول رتبه در آزمون های بعدی  می شود.

اما / اگر داوطلب با آوردن چند رتبه ی خوب مغرور نشود و کار را تمام فرض نکند  ، این رتبه سبب تقویت روحیه او می شود و داوطلب با تکرار آن و یا بهتر کردنش در آزمون های بعدی می تواند پایه ی موفقیت خویش را در آزمون اصلی استوار تر کند.

در این میان  توجه به یک نکته ضروری است  و آن این است که این مقایسه رتبه ای یا ترازی {یعنی مقایسه ی خود با دیگران} به صورت یک امر بیش از حد مهم در نیاید وبه حالت وسواس گونه در نیاید که اگر بیاید ، تمام توجه و انرژی داوطلب را به سوی خود جلب خواهد کرد و داوطلب مدام تحت تاثیر این گونه عوامل جانبی خواهد بود و از کار اصلی اش که همانا درس خواندن با برنامه است باز می ماند.

می خواهم وضعیت خودرا نسبت به سایرین بسنجم

می خواهم با شرکت در آزمون بفهمم احتمالا در کدام درس بیش از سایر دروس نیاز به مطالعه ی بیش تر دارم وبا تحلیل وضعیت کلی خودم ، نقاط ضعفم را اصلاح کنم .می خواهم آزمون به آزمون بهتر شوم. در واقع این مسابقه ای است که خودم با خودم می دهم !

   ٭ احسنت {این که برای آخرین حرف این کلمه فتحه بگذاریم یا کسره ، به خواننده بستگی دارد ! اگر انگیزه ی اصلی تان از شرکت در آزمون این باشد ،ذهنیت شما با ما بسیار نزدیک است.به نظر ما، این یکی از سازنده ترین انگیزه ها برای شرکت در آزمون است.

می خواهم پیشرفت خودم را نسبت به خودم بسنجم

شرکت در آزمون باعث می شود که در فضای برگزاری آزمون اصلی برایم ناشناخته نباشد.بدین ترتیب در روز آزمون اصلی به سبب آن که قبلا چندین بار در فضایی مشابه آن قرار گرفته ام دچار اضطراب نمی شوم.ضمنا شرکت در آزمون باعث می شود که اشتباهات مختلفی را که ممکن است در روز آزمون اصلی انجام دهم از قبل بشناسم و از تکرار آن ها جلوگیری کنم و بدین ترتیب دقتم در آزمون دادن مرحله به مرحله بیش تر شود.

{دانش ؟آموزی را می شناختم که ابتدا پاسخ ها را در دفترچه ی سوالات علامت می زد و بعد در انتهای یکی از آزمون ها آنقدر وقت کم آورد که نتوانست بیش از نیمی از پاسخ ها را وارد پاسخ برگ کند.از همان جا متوجه شد که این کار چه قدر اشتباه است و اگر این اتفاق سر جلسه ی کنکور می افتاد ، آن وقت ...؟!

یا دانش آموز دیگری که قادر به تنظیم وقتش نبود و روی درس های ابتدایی دفترچه آن قدر معطل می کرد که اصلا به سوالات آخر دفترچه نمی رسید، گاهی سوالات آخرین ماده ی در سی دفترچه را به طور کل از دست می داد !وقتی این ضعف در آزمون های اول مشخص شد،شروع به اصلاح آن کرد.حال فرض کنید که او برای اولین بار ، سرجلسه ی  کنکور متوجه این نقطه ضعف می شد ... ؟

می خواهم ضمن شرکت در آزمون با فضای جلسه ی امتحان آشنا شوم

معمولا بعد از هر آزمون با دوستان خود در مورد پاسخ برخی سوالات بحث می کنم ، یا برای بررسی بعضی موارد به کتاب درسی مراجعه می کنم.این مسأله باعث می شود که  مطالب جدیدی یادبگیرم که درصورت شرکت نکردن در آزمون احتمالا به آن ها توجه نمی کردم .

* { توجه بفرمایید که شرکت در آزمون علاوه بر کارکرد سنجشی ، مقداری هم کارکرد آموزشی دارد . خصوصا در مورد آزمون هایی که دفتر چه پاسخ های واقعا تشریحی ! همراه آنها داده شود به هر حال توجه بفرمایید که اساس کارکرد آموزشی در کتاب درسی و کتابهای کمک آموزشی است و این کارکرد آزمون یک کارکرد فرعی است که اگر چه ارزش زیادی دارد ولی نباید باعث فراموش شدن ارزش آن دو مورد دیگر شود.

به عبارت دیگر ، نباید کسی فکر کند که فقط با آزمون دادن می تواند در آزمون ورودی دانشگاهها قبول شود !}

وقتی در آزمون شرکت می کنم مطالب جدیدی یادمی گیرم

وقتی در آزمون ثبت نام می کنم مجبور می شوم به خاطر اینکه آزمون دارم درسم را به موقع بخوانم و اگر نه احتمال دارد که تنبلی کنم و ...

*{ راستش را بخواهید ما ضمن اینکه این مورد آخر را کمتر از بقیه می پسندم ، با مواردی مثل مورد های زیر که دیگر اصلا نمی توانیم کنار بییاییم :

- به زور و اسرار والدینم ثبت نام کردم !

- چون شنیده ام برای قبول شدن در کنکور ، شرکت در آزمون آزمایشی لازم است ثبت نام کردم !!

اگر احیانا چنین مواردی درباره شما صدق می کند، خواهشمندیم در آزمون های ما ثبت نام نفرمایید }کنکور هنر کنکور هنر

    

 باید زور بالای سرم باشد تا درس بخوانم { تئوری چماق ! }

 

ر کنکور هنر کنک
هنرکنکورهنرکنکو   یک آزمون خوب ، چه خصوصیاتی باید داشته باشد ؟

 

ما معتقدیم برای برگزاری یک دوره آزمون مناسب باید به موارد زیر حتما توجه شود :

  1. مبحث بندی مناسب
  2. تعداد دفعات برگزاری متناسب
  3. استاندارد بودن سوالات و درجهی سختی آنها
  4. پوشش مناسب مباحث مورد سوال در آزمون
  5. اعتبار علمی سوالات

با توجه به موارد بالا ، ویژگی های آزمون های  سپندهنر را توضیح می دهیم : (سعی می کنیم در هر قسمت بدون آنکه اصرار به تبلیغ غیر واقعی خودمان و تشویق بیش از حد شما به ثبت نام در آزمونهایمان داشته باشیم ، ویژگی های واقعی آزمون ها را شرح می دهیم .

حالا تا چه حد موفق می شویم ، قضاوتی است که باید توسط شما و بچه هایی که در سالهای قبل در آزمونهای ما شرکت کرده اند انجام شود .)

o       مبحث بندی آزمونها با این معیار انجام شده است که مطالب مورد آزمون با زمان و ترتیب خواندن این درسها در دوره ی پیش دانشگاهی هماهنگ باشد . در مورد درس های پایه هم سعی شده است تا با توزیع متناسب مطالب آنها در طول آزمونها ، هم فرصت مناسبی برای مطالعه این مباحث فراهم شود و هم حجم این درسها تنها به آزمونهای آخر منتقل نشود . ضمنا سعی بر آن بوده تا دروس پایه مرتبت با برخی مباحث پیش دانشگاهی ، با آن مباحث در یک آزمون آورده شود . فرم کلی برنامه آزمونها به این شکل است که : در 4 آزمون اول ، حدود 90% مطالب ترم اول پیش دانشگاهی و 50 % مطالب پایه و در آزمون پنجم 10% باقی مانده مطالب ترم اول پیش دانشگاهی به همراه دوره کامل 4 آزمون قبل مورد سوال قرار می گیرد . در حقیقت آزمون پنجم که زمان آن پس از پایان امتحانات ترم اول است زمان مناسبی برای دوره تمام درسهای 4 آزمون قبل است . آزمونهای ششم تا نهم ( 4 آزمون ) نیز وضعیتی مشابه چهار آزمون اول دارند ، با این تفاوت که مطالب ترم دوم پیش دانشگاهی و بقیه مطالب پایه را مورد ارزیابی قرار می دهند . آزمون دهم نیز مانند آزمون پنجم دوره مطالب هر چهار آزمون ماقبل خود است . دو آزمون آخر ( 11 و 12 ) آزمونهای جامع هستند که از نظر شکل و محتوا دقیقا مانند آزمون سراسری اند .

o       در زمینه دفعات برگزاری ، کنکورهای آزمایشی شامل آزمون مقدماتی ( فقط برای رشته هنر ) و 5 مرحله آزمون بودجه بندی شده و 2 مرحله آزمون جامع می باشد .آزمونهای مقدماتی شامل قسمت هایی از مباحث پایه اند . در مورد آزمونها مقدماتی :

الف ) هدف از برگزاری این آزمون  ا این است که با توجه به نتیجه آن ها برداشت درستی از وضعیت خودتان در ابتدای سال تحصیلی داشته باشید. از طرف دیگر مطالعه برای شرکت در این آزمون ها یک شروع مناسب برای ادامه ی آزمون هااست . ( مثل گرم کردن قبل از شرکت دز یک مسابقه ی ورزشی جدی )

ب ) مباحث این آزمون ها با دو نوع نگرش انتخاب شده اند :

یکی مباحثی که برای شروع درس ها ی دوره ی پیش دانشگاهی باید آن ها را خوب بلد باشید . با این کار سعی کرده ایم آمادگی شما را در تابستان در حد متناسبی نگه داریم .

دوم مباحثی که که در دوره ی پیش دانشگاهی تکرار نمی شوند و هر سال دیده ایم که دانش آموزان به علت درگیر شدن با دروس دوره ی پیش دانشگاهی فرصت کافی برای پرداختن به آن ها را ندارند . میخواهیم در تابستان که سرحال تر و در عین حال کم مشغله ترید تکلیف این درس ها را تعیین کنید .

ما معتقدیم تعداد آزمون ها ( مقدماتی و اصلی ) باید چنان باشد که اولا با ترتیب زمانی خواندن دروس در مورد دانش آموزان پیش دانشگاهی هماهنگ باشد و ثانیا با یک سرعت مناسب و یکنواخت تمام مطالب مورد آزمون را پوشش دهد و ثالثا حجم متناسبی از مواد درسی را در هر آزمون مورد سوال قرار دهد .

از طرف دیگر از آن جا که عده ی بسیار زیادی از داوطلبان در آزمون های جامع ( فینال ) سازمان سنجش آموزش کشور و همچنین در آزمون هایی که در مدارس شان برگزار می شود شرکت می کنند تعداد کل آزمون هایی که دانش آموز در آن شرکت می کند نسبتا متناسب خواهد بود .

o       در مورد استاندارد بودن سطح سوالات و درجه ی دشواری آن ها نظر ما آن است که کنکور آزمایشی همان طور که از نامش پیداست در  درجه ی اول یک آزمایش و ارزیابی است ، پس تا حد امکان باید مشابه آزمون سراسری باشد . برای رسیدن به این مشابهت ما در آزمون ها به طور مرتب با تحلیل آماری آزمون ها و سوالات و مقایسه ی آن ها با کنکور سراسری سعی می کنیم حداکثر تشابهی را که می توانیم ، ایجاد کنیم . برای انجام این کار طراحان و کارشناسان در هر درس ، آزمون های چند سال اخیر کنکور سراسری را بررسی کرده اند و نتایج را به شکل جدول ها و نمودارهایی خلاصه کرده اند . در آزمون های مقطعی نیز سعی می شود میانگینی از این الگوها رعایت شود .

 

o       در مورد تعداد سوالات در آزمونها ، الگوی اصلی ، کنکور سراسری است اما در بعضی آزمون های مقطعی به سبب محدود بودن موضوع مورد آزمون ممکن است تعداد سوالات کمتر از آزمون سراسری باشد .     و هم چنین در دو آزمون جامع ( فینال ) تعداد سوالات دقیقا همانند آزمون  سراسری است . 

 

 

 

 

1 . دفعات برگزاری آزمون

2 . برگزاری آزمون ( فقط به صورت حضوری )

3 . طرح سوالات استاندارد و اجتناب از طرح سوالات سلیقه ای

4 . ارائه دفترچه پاسخ های تشریحی بلافاصله پس از برگزاری امتحان

5 . تعیین سطح و ارزشیابی داوطلب بعد از هر مرحله آزمون

6 . ارائه مشاوره های بعد از آزمون در صورت نیاز داوطلب

  
برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

02188529270

02188749312

 

 

کنکور هنر کنکور هنر کنکور هنر کنکور ه

 

صفحه اصلی  |  طراحی نقاشی  |  نقاشی موزائیک   |  کنکور هنر  |  فنی حرفه ای  |  کیف و کفش چرمی،ویترای  |  آموزش پتینه دیوار  |  دیپلم مهارتی   |  تماس با ما
BJ